Wrestling

Varsity Wrestling - SBC Champions

Congratulations to the Charger Wrestling Team for winning their 3rd straight SBC Title.  The Chargers scored an overall best 220 points and finished just ahead of Perkins who had 219.5 points.  Winning SBC titles for the Chargers were Casey Barnett, Ray Adams, Jordan Keegan, and Jacob Brewer.  Jakey Neer and Shadrick Slone took home runner-up honors.  Also placing in the top 8 were Alec Homan, Garrett Scott, Griffin Soviak, Logan Lloyd, Jacob Thompson, Cason Holmes, and Jackson Berardi.  Jordan Keegan took home MVP honors by beating returning state placer Caden Blust 9-3 in the finals.  The Chargers will be back in action this Friday and Saturday at Plymouth High School for the sectional tournament.  The top 4 wrestlers in each weight class will advance to the district tournament. More +

Varsity Wrestling - State Dual Runner-Up

The Charger Wrestling Team ended an amazing run with a State Runner Up finish on Sunday at the State Dual Meet Tournament.  The Chargers opened with a 54-18 win over Bidwell River Valley.  They then followed with a 45-23 victory over #3 seed Versailles.  The Chargers fell in the state finals to #1 seed and returning state champion Genoa by a 52-23 score.  The Chargers will be back in action this weekend as they look for their third straight SBC Championship.   More +

Varsity Wrestling - Regional Champions

Congratulations to the Charger Wrestling Team for winning the regional title this past weekend at Elmwood High School.  The Chargers went 3-0 in regional action running their dual meet record to 33-2 on the season.  The team will travel to Columbus this weekend for the State Dual Meet Champions at St. John's Arena.  The Chargers are the overall #2 seed and will face Bidwell River Valley at 1:15 PM More +

Varsity Wrestling vs. Vermilion/Tiffin Columbian

The Charger Wrestling team ran its record to 21-1 in dual meet competition last night by defeating Vermillion 81-0 and Tiffin Columbian 46-26. Going 2-0 on the night were Alec Homan, Casey Barnett, Ray Adams, Garrett Scott, Walker Cisco, Jacob Brewer, Cason Holmes, and Jackson Berardi. The Chargers will be off this weekend but back in action next weekend at St. Mary's Central Catholic. More +

Varsity Wrestling vs. Cuyahoga Valley Christian Academy

The Charger Wrestling Team improved to 12-1 on the season with a 45-33 road victory last night over state ranked Cuyahoga Valley Christian Academy.  Picking up key victories for the Chargers were Alec Homan, Jordan Keegan, Shadrick Slone, and Jacob Thompson. More +

Edison Wrestling Roster

                                         Returning Lettermen
Name                   Grade                Weight                 Record 2015-16
Casey Barnett         10                 113-120                 59-2 (State Champ)
Jarod Fantauzzi      10                106-113                  9-4
Gavyn Kimla             10                152-160                 2-4
Garrett Scott         10                 132-138                28-23 (District Qualifier)
Jacob Brewer          11                182-195                 39-7 (District Qualifier)
Cason Holmes          10                220-285                4-2
Jakey Neer             11               113-126                   26-8 (District Qualifier)
Tm Straka               11               220-285                 25-20 (District Qualifier)
Griffin Soviak          11               145-152
Ray Adams               12               113-120                  52-10 (4th @ State)
Jordan Keegan         12               132-138                 33-6 (6th @ State)

                                    Charger Newcomers
Remington Bauer    9                 152-160                  (5th @ JH State)
Jackson Berardi     9                195-220                  (JH State Qualifier) 
Hunter Cassel         9                 120-126
Walker Cisco           9                 145-152                 (JH State Qualifier)
Hunter Conley         9                 120-126
Logan Lloyd             9                  145-152                (JH State Qualifier)
Korie McKillips        9                  220-285
Shadrick Slone       9                 145-152                  (JH State Champ)
Ethan Taylor          9                 152-160
Jacob Thompson    9                  182-195                 (JH State Qualifier)
Alec Homan            9                  106-113                 (JH State Qualifier)
Cole Weilnau          9                  120-126                 (JH State Qualifier)
Damin Hahn            10                 195-220

Varsity Wrestling - Edison Invitational

The Charger Wrestling Team won the 55th annual Edison Invitational this weekend with a dominating performance over the 10 team field.  The Chargers had six individuals win titles in Alec Homan, Casey Barnett, Ray Adams, Jordan Keegan, Shadrick Slone, and Griffin Soviak.  Jakey Neer finished as runner up.  Garrett Scott and  Cason Holmes were third.  Also placing in the top six were Cole Weilnau, Hunter Conley, Walker Cisco, Gavyn Klima, Jacob Thompson, Jackson Berardi, and Korie McKillips.  The team will be back in action Wednesday night at Fremont Ross More +

2018-2019 Edison Wrestling Hotel Information

I have contacted the following hotels and reserved rooms for this season. There ARE NOT parent blocks set up at any of the hotels, except for the Ohio State Tournament, as many of them are not allowing this anymore.  However, if you tell them you are a parent for the Edison Wrestling Team they should honor our group rate.  The hotels and contact information for each hotel is listed below:   More +

Wrestling Downloads

2018-19  EDISON WRESTLING

EDISON “ORANGE” 

Nov.    17        Scrimmage at Perkins  9:00
Nov.    23        Preview at Padua/Wadsworth/Ravenna 5:00
Dec.     1          Edison Invite   10:00
Dec.     5          at Fremont Ross   6:00
Dec.     14/15  at Archbold Duals  2:00/10:00
Dec.     20        Medina Buckeye (H) – Junior High Night  5:00
Dec.     28/29   at Brecksville Holiday Tournament    11:00/10:00
Jan.      3          at CVCA/??/??   TBD
Jan.      11        at Warren Woods Tower, MI   5:00
Jan.      12        at Algonac Invite, MI   9:00
Jan.      16        Verm/SMCC/Columbian (H) Youth/Senior Night   6:00
Jan.      25/26   DIII Duals at SMCC  3:00/9:00
Feb.     2          State Duals Regional Finals  TBD
Feb.     6          at Perkins/OH/Clyde   6:00
Feb.     10        OHSAA State Duals Finals   TBA
Feb.     16        SBC @ Lakota  10:00
Feb.     22/23   Sectional Tournament
Mar.     1/2       District Tournament @ Defiance HS
Mar.     7-9       State Tournament @ OSU

EDISON “BLUE”     

Dec.     8          at Toledo Whitmer (Possible)    10:00
Dec.     15        at Clyde Invite      9:00
Jan.      5          at Plymouth Invite   10:00
Jan.      12        at Lake Invite     9:30
Jan.      19        Edison JV Invite  10:00

MIDDLE SCHOOL

Dec.     1          at Eastwood Invitational   9:00
Dec.     5          at Fremont Ross   5:00
Dec.     8          at Oak Harbor Invite     10:00
Dec.     20        Medina Buckeye (H) – Junior High Night   5:00
Dec.     22        Medina Buckeye Invite  9:00
Dec.     27        Cambridge Invite  TBA
Jan.      5          Green Invitational   9:00
Jan.      12        Wadsworth Duals  9:00
Jan.      19        Pirate Duals    9:00
Feb.     2          SBC @ Oak Harbor  10:00

 

MINI TOURNAMENT SUNDAY, FEBRUARY 3rd, 2019 at 10:00 AM

© 2019. Edison Local Schools. All Rights Reserved.
View text-based website